Clubs and Activities

If you are a club sponsor and would like to add or adjust your club's information, please send your information to the Webmasters
For information about Blair Athletics, please visit the Blair Athletics page
Club NameClub SponsorRoom(s)Meeting Time and Date
Advocates for Biodiversity Club (ABC)Megan Hart
John Haigh
329W / 2:45 / weekly
Bible Fellowship ClubDonovan Lee7W / 2:40 / weekly
Biology TeamDarcy Sloe
Angelique Bosse
373T / 5th and 6th period / weekly
Bowling ClubElliot Shiotani233Th / 2:30 / weekly
Blazer Ragers (Spirit Club)Nathaniel Sturm247W / 2:40 / weekly
Ceramics ClubJonathan Verock13TH / 2:30 / weekly
Chess ClubWill Rose346TH / 3:30 / weekly
Chinese CalligraphyDonovan Lee7T / 2:40 / weekly
Computer TeamVickie Wright316TH / 5th & 6th period / weekly
Crew ClubJody GilVariesM T W TH F / 3:30 / daily
Cultivating Understanding through Purposeful Service (CUPS)Peter Cirincione216F / 6th period / weekly
Cybersecurity ClubJeremy Schwartz312W / 3:30 / weekly
Debate TeamSean Gabaree241T / 3:30 /weekly
Drama ProductionsKelly O'ConnerAuditoriumVaries
Do Something!Lauren Termini218Th / 2:30 / bi-weekly
Economics ClubMarc Grossman
Peter Cirincione
216M / 5th & 6th period / weekly
Engineers' GuildJeremy Schwartz312F / 3:30 / weekly
Forensics ClubMargery Scanlan133W / 3:20 / weekly
French Honor SocietyLucie Austin172TH / 3:20 / monthly
Gay-Straight Alliance (GSA)Mary Thornton168W / 2:30 / weekly
Girls Who CodeLola Piper328T / 2:30 / weekly
GirlUpAlison Russell164TH/ 3:30 / weekly
Green ClubPeter Cirincione
Courtney Mason
362W / 3:30 / weekly
InToneNationIsabel Hernandez-CataOff-siteWeekend
It's Academic TeamJames Schafer
Erik Lodel
Peter Hammond
215T TH / 3:30 / weekly
Japanese Anime ClubYoko Zoll242W / 2:45 / bi-weekly
Jewish Culture ClubMarc Grossman164W / 5th & 6th period / weekly
Key ClubTBDTBDTH / 2:30 / weekly
Linguistics ClubWilliam Rose346W / 3:30 / weekly
Logic ClubJeremy Schwartz312T / 3:30 / weekly
Martial Arts Tricking ClubDonovan Lee113TH / 2:30 / weekly
Math Honor Society Mu Alpha ThetaGrace Hsu313W / 3:15 / bi-weekly
Math TeamDavid Stein317W / 3:20 / weekly
Minority Scholars ProgramYolande Bruno151T / 2:30 / weekly
Mock Trial ClubJennifer Bach274W / 3:00 / weekly
Model UN ClubKevin Moose
Peter Cirincione
147W / 3:30 / weekly
Muslim Student AssociationAndrea LamphierMedia CenterF / 2:30 / weekly
National Honor Society (NHS)Tung Pham235Th / 3:30 / bi-weekly
No Labels Diversity WorkshopAnne Mathews138Th / 3:00 / weekly
One Act PlaysKeith Anderson6Varies / 3:30 / 4th quarter only
Philosophy ClubJeremy Schwartz312M / 5th & 6th period / weekly
Physics TeamJames Schafer213T / 3:30 / weekly
Programming Teaching ClubJohn Davis223T / 3:30 / weekly
Red Cross ClubJohn Haigh345W / 2:30 / weekly
Robotics ClubJohn Davis361TH / 3:30 / weekly + weekends
Scholars on ShipsMorgan Rich243W / 2:30 / weekly
Scholarship ClubSean Gabaree251F / 3:20 / weekly
Science National Honor SocietyMegan Hart
John Haigh
345/329T / 5th & 6th period / bi-weekly
Silverlogue (Yearbook)Dana Simel241Class
Silver Chips (Newspaper)Michelle Edwards
Jeremy Stelzner
158/165Class
Silver Quill (Arts Magazine)Anne Mathews141T / 3:20 / weekly
Smartphone ProgrammingWilliam Rose314F / 3:30 / bi-weekly
Smart SnacksIlene CatzvaMedia CenterW / 2:30 / weekly
Spanish Debate TeamHannah Block155M / 2:30 / weekly
Student Government Association (SGA)Christopher Klein161Class
STEM ClubMegan Hart
John Haigh
329W / 3:30 / weekly
Ultimate Frisbee ClubEric Prange
Elizabeth Levien
Back fieldsT W TH / 3:30 / weekly
W.E.B. DuBois Honor SocietyDaryl Howard121W / 2:45 / bi-weekly
We the East (Ethiopian/Eritrean Club)Marta Woodward332W / 3:00 / weekly
Women's Advocacy ClubErika Rao219W / 3:20 / weekly
Young DemocratsAlison Russell164T / 3:30 / weekly
Youth and Government ClubSean Gabaree251W / 5th & 6th period / bi-weekly
Youth for Music ClubAdam Clay270W / 5th & 6th period / bi-weekly